Friday, May 24, 2013

İĞNEADA

Eskiden daha çok yazıyodum gittiğim yerler hakkında ama son zamanlarda bıraktım.  Hazır biraz vakit bulmuşken birazda keyfim yerindeyken şu İğneadadan biraz bahsedeyim.

İstanbuldan sabah 6:00 gibi yola çıktık. 233 Km  yol anca gideriz dedik...:-)) TEM'den çerkezköy çıkışından çıktıktan sonra, yolda şu gelincik senin, bu tarla benim diyerek büyük yoncalının biraz dışında bir yerde arabayı sağa çekerek nefis bir manzarada kahvaltı ettik...:-)
Saray, Vize, Poralı derken kendimizi Longoz ormanlarında bulduk. Mert gölü, Hamam gölü, pedina gölü, saka gölü yazısını gördük. En yakın mert gölünden başlayalım dedik. Yol bozuk olmasına rağmen pes etmedik, taki bir su birikintisine kadar. Aslına o anda da pes etmedik, arabayı park ettik suya daldık. Ama neyazık ki ikinci su birikintisi bizi engelledi. Eh neyapalım dedik, etraftaki sessizliği derin derin içimize sindirdikten sonra hamam gölüne rotayı çevirdik. Yol bozuk mu bozuk ama pes etmek yok. Sonunda bir yere geldik, önümüzde akan bir nehir ve kum... araba ben gidemem dedi. Ne yapalım indik. Sudan yürüyerek karşı kıyoya çıktık. Ama etrata kimseler olmadığı için hamam gölünü soramadık. :-( sonradan öğrendiğimize göre çok yakınındaymışız aslında.
Bu arada serinleme molası verdiğimiz dere "bulanık dere"miş. ama alakası yoktu. pırıl pırıldı.
İğneada da sahilde biraz dolandıktan sonra tepede iki kyemek yerini gözümüze kestirdik. Biri şahin tepesi diğer liman lokantası. Tur firmalarının liman lokantasını seçtiklerini gördük ve o nedenle orada yemek yememe kararı aldık. şahin tepesi gözüme çok dfaha sevimli gözüktü ne diyeyim.

Yolda gönüllü bir rehberle tanıştık. Bize Erikli ve Mert gölünü sahilden görebileceğimizi söyledi. Gerçektende gördük. Mert gölünün etrafında tur bile attık.

Göl, deniz, sazlık, orman derken akşamı ettik. Bütün gün manda yoğurdu ve kaymağı dedim en sonunda Yoncalıdan hepsinden aldık.:-) Taze ekmekle kaymak yolda tükendi evi göremedi...:-)

Bu arada iğneadadan dönerken Taşmekan denilen yerde çay molası verdik. Bize çay ikram eden güler yüzlü bayanın sözüne güvenerek yolumuzun üzerindeki hamdi bey köyüne uğradık. Buralarda manzara çok güzel. Köye giden yol...vs. Toscany'i dedim durdum:-)))
Bir yolculukta böyle bitti...

1 comments:

Melange said...

Igneada'nin cok güzel oldugunu duyardim hep, bir türlü gidemedigimiz yerlerdendir. Sayende yeniden programa alicagiz sanirim.
Nefis fotograflar :)

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html