Saturday, January 19, 2019

Copenhagen _ Kobenhavn_ Kopenhag ... Bölüm_1 Nyhavn


Evet... Tabi ki bir doğum günü hediyesi daha... Danimarka - Kopenhag diye başlayalım... Danimarka refah seviyesi çok yüksek bir ülke. Bana diğer avrupa ülkelerinden biraz daha farklı geldi. İnsanların bir kısmı süper ötesi yardımseverdi. Hemen güler yüzle yaklaşıyorlardı. Mutfakları çok güzeldi. Yemekler değişikti. Sonrasında gördüğüm güvenlik önlemleri en yüksek havalimanıydı. Bir çok kontrol noktası olması güzeldi. Ayrıca free shop olayı süper. Çünkü şehirde herhangi bir şey almakla uğraşmayın çünkü çooookkkkkk pahalllııı... Hem de taşıdığınıza değmez. Hediyelik eşya vs. kesinlikle ve rahatlıkla söyleyebilirim çok daha ucuza hava alanından alabiliyorsunuz.
İndiğimiz terminal 2ydi. Oradan kısa bir yürüyüşle 7 dakika kadar sonra terminal 3 e ulaşıyorsunuz. Ortadaki kırmızı kiosklardan bilet alabiliyorsunuz. City pass alırsanız 24 saat geçerli. O nedenle onu alın. Eğer yürümeyi sevmeyenlerdensiniz. :-) Biz sevenlerden olduğumuz için oneway aldık. Buda yaklaşık 3 euro diyelim yani 18 tl. Terminal 3 ün altından metroya biniyorsunuz ve 17 dakika içinde central station dasınız. Tren biletinizi bir yere onaylatmanız gerekmiyor. Ama atmayında kontrol ediyorlar. Copenhag kartı olanlar yani bizdeki gibi istanbul kart vs. onlar indiklerinde okutuyorlar. Her yer benim için yürüme mesafesinde ama sizler için olmayabilir o nedenle dilediğiniz kartı alabilirsiniz. Birde copenhagen card var. İlk başta çok pahalı olduğunu düşünsenizde bence müzelere girmek ve ulaşım vs ile uygun olabilir derim.

Eeee.. Ulaşıma biraz ara vereyim, otelimiz merkezi bir konumdaydı. Norrebro ya da çok yakındı. Aslında her yere yakındı... :-) Tamam gezimize başlayalım...

Nyhavn. Rengarenk evlerin olduğu popüler turistik mekan... Denizcilerin yüklerini kolaylıkla indirebilmeleri için 300 yıl önce açılmış bir kanal. Bugünde tüm feribot seferleri bu noktadan başlıyor ve bu noktada bitiyor. Puplar, cafeler, barlar vs. ama kanalın sadece bir tarafında var. Diğer tarafında evler var ve araç trafiğine açık.
Başka ne diyebilirim. Yemek yerleri arasında şık olanda var sıradan olanda var. Kış olduğu için kısmen sakindi. Yaz mevsimini düşünemiyorum...

0 comments:

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html