Thursday, December 3, 2009

Kaz Dağları- 3.Bölüm- Adatepe Köyü

En sevdiğim köy...
...Ama o Zeus'u da görüyordu
çok pınarlı İda'nın en yüksek doruğunda,
görünce de korku kaplıyordu yüreğini...
...Hera dosdoğru yürüdü Gargaros doruğuna,
İda'nın en yüksek tepesiydi bu....
İlyada,,HOMEROS

Adatepe, Ayvacık'a 35 km uzaklıkta bir köy. Çok güzel bir köy. Yeşilyurtdan farklı olarak yapılaşma biraz daha az. Konaklama için Adatepe pansiyonları ve hünnap han var. Adatepe pansiyonları hemen çınar altı kahvesinin arkasında. bahçesinde lavantaya benzeyen çiçekler vardı. bir gittiğimizde orada kalmayı planlayabilirim.

Zeus altarı köyün girişinde. Zeus altarını geçince yol ikiye ayrılıyor. Biri köyün içine diğeride adatepe çiftlik evlerine gidiyor.

Adatepe çiftlik evlerinin yolu toprak köy yolu. Hele sonlara doğru biraz daha kötüleşiyor. Ama yolun manzarası (orman içindeki bölümü) çok güzel. Adatepe çiftlik evleri ismi verilmiş ama biz sadece bir ev gördük oda kapalıydı. Kısacası pek bir şey görmedik desek daha doğru olur.

Adatepe'de dutdibi kahvesinde oturduk. Gözleme ve sigara böreği yedik. Sahibleri çok kibardı. Yediklerimizde çok lezzetliydi.
Çınaraltı kahvesinde de kahve içtik.

Adatepe'de birde Hüseyin Meral sanat evi var. Zeyinyağ satıyorlar, birde adatepenin eski fotoğraflarının yer aldığı ufak bir bölümleri var.

Oraya gittiğimizde Andrea Bocelli çalıyordu. Hemde en sevdiğim parçası. Sesi de epey bir açmışlardı. Bizde tam tepedeydik. Köyü bu muzik eşliğinde seyretmek harika oldu.
Kıskanabilirsiniz, izin veriyorum, çünkü gerçekten çok güzeldi.

Bunun dışında Adatepe de bir de Adatepe zeytinyağ fabrikası var ki söylemeden geçemeyeceğim. Taşları boyarak 20-30 Ytl2ye satıyorlar. Ama Assos da aynı taşlar 2 Ytl'di.

Köyde bunların dışında çok fazla bir şey yok ama benim en beğendiğim köy burası.

Bu köyü yaklaşık 10-15 yıl önce ziyaret etmiştim. O zamanlar Zeus Altar'ının çevresindeki ağaçlara bez parçası bağlayıp dilek diliyorlardı. Bunu görünce çok üzülmüştüm. Neyse bu sefer gittiğimde bez parçalarını görmedim ama altarın içine yüzlerce pet şişe atılmıştı. Kültürümüze ve değerlerimize gösterdiğimiz saygı her geçen yıl azalıyor, ne yazık ki ileride ne koruyacak nede göstererek para kazanacağımız hiç birşeyimiz kalmayacak. Sadece doğanın içine edilerek dikilmiş çirkin beton yığınları. Belki onlarda bir depremde yıkılırlar böylece geriye ne kalır bilmem.

Adatepe hakkında diğer bilgilere buradan http://adatepekoyu.com/ ulaşabilirsiniz. İyi geziler...5 comments:

Imge said...

Kesinlikle benim de en sevdiğim köy.. Fotoğraflar da muhteşem. Yazını merakla bekliyorum..
Sevgiler..

A cup of Caffein said...

@İmge,

Umarım bu güzellik kalıcı olur. Otel ve pansiyonlarla benzetmeyiz orayı da nişantaşının köy tiplemesine...:-)
sevgiler
arzu

nalan said...

bu köy bahşedilmiş !
umarım koruyup kollayanları da çok olur.

A cup of Caffein said...

@nalan ,
haklısınız umarım koruynları olur bu köyü.
İstanbullular "litte istanbul" yapmadan önce :-(

Anonymous said...

Yazar cok tesekkurler...

Selamlar Senay

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html