Sunday, November 2, 2014

Aşure Tarifi

Aşureyi pek bir severim... Birçok tarife baktım hepsinden biraz esinlenerek sonunda kendi damak tadıma uygun bir aşure yaptım... 

Malzemeleri: 
500 gr buğday, 
150 gr fasulye 
150 gr nohut 
900 gr şeker 
1 su bardağı badem 
200 gr kayısı (12 adet) 
3-4 incir (süslemek için) 
1 adet nar 
100- 150 gr ceviz 
100 gr fındık 
100 gr kuş üzümü (sarı kuru üzüm) 
1 paket dolmalık üzüm 
 1 paket dolmalık fıstık 
50- 100 gr çiğ çam fıstığı
1 portakal  kabuğu beyazları olmadan incecik doğranmış 
1 portakal kabuğu rendesi
10 adet karanfil
1 çay kaşığı tarçın


Yapılışı: Buğday bir gün önceden ıslatılacak, Ben üzerine sıcak su dökerek ıslattım. Değişik aralıklarla suyunu  3 defa değiştirdim.
Nohut ve fasulyelerde ayrı ayrı kaplarda ıslatıldılar. Onlarında suyunu  bir kere değiştirdim.

Ertesi gün büyük bir tencerede buğdayların üzerine 3 parmak  geçecek şekilde su ekledim. Nohut ve fasulyeleri de aynı şekilde üzerlerine su ekleyerek ayrı ayrı tencerelerde pişirdim. Pişerken üzerlerindeki köpükleri adım. Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı süzdüm ve kabuklarını ayıkladım. (biraz zahmetli bir iş, dilerseniz siz yapmayabilirsiniz .... :-) )

Bu arada bademlerin üzerine biraz sıcak su koyup beklettim sonra kabuklarını tek tek soydum.
Kuş üzümü ve dolmaık üzümleride biraz suyun içinde beklettim.

Kayısılar ve incirlerde küp küp  doğrandı.... aynı şekilde cevizler ve fındıklarda doğrandı.....

En zor kısmı bu olsa gerek, (kıvam ve su miktarı) orta ateşte pişen buğday biraz helmeleşiyor. Bunun üzerine nohut ve fasulyeleri katarak 5 dk daha pişiriyorsunuz. Bu arada biraz sıcak su eklemek zorunda kaldım.
Sonra sırasıyla, 10 adet karanfili,  bademlerin bir kısmını, kayısıyı, poartakal kabuğu rendesini ve üzümleri içine kattım. Bir 5 dk da onlarla pişti. 

Sonra içine şekeri ekledim ve onunlada 5 -6 dk kadar kaynattım. Servis ederken alttan attan alarak kaselere doldurun. En son ceviz, fındık, kalan bademler , nar tanesi ve portakal rendesi ve çiğ çam fıstığı ile süsledim. Harbiden rengi ve tadı çok güzel oldu. (süt koyamama gerek kalmadı, eğer rengini beğenmezseniz şeker koymadan önce yarım çay bardağı süt koyabilirsiniz.). Afiyet olsun....0 comments:

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html