Sunday, July 27, 2008

Symi Koylar, Plajlar

Bu küçük adanın koylarından ve sahillerinden bazıları;
Disalona, Nanos, Marathouda, Panormitis, Agios Vasilios, Kefalos, Nimporios, Agia Marina, Agios Nikolaos, Agios Emilianos, Sesklia Adası.
Hemen hemen hepsine gittik. Ama denize Agia Marina, Agios Nikolaos'ta girdik.Buralara deniz taksisiyle ulaşım mümkün. Pediye ve Panormitis'e otobüsle'de gidebiliyorsunuz. Ben deniz taksisini öneririm. Çok rahat ve esintili.:-) Deniz tksilerine ücreti gidiş-dönüş ödediğiniz için dönüştede aynı taksiciyle dönmeniz gerekli.
Gialos (limandan)sabahları, Pedi'den müşteri oldukça kalkan taksiler var. Hava koşullarını dikkate almanız önemli. Koylarda denize girdiğimiz için deniz çarşaf gibiydi. Dönüşte açık denizden döndüğümüz için dalgalardan pek bir güzel ıslandık. O yüzden bu koylara giderken yanınızda çok önemli eşyalarınızı almayın. Yada su geçirmez bir çamta ile gidin...:-)

Agia Marina
Denize girdiğimiz en güzel adaydı. Adanın içinde minik bir adacık bu. Süperdi. Üzerinde düğünlerin yapıldığı ufak bir kilise var. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere deniz tertemizdi. Bu adalarda en sevdiğim şeylerden bir taneside tesis var ama doğaya hiç bir zarar verilmiyor. Adadaki en güzel tesislerden biriside buraya aitti.Agios Nikolaos

Buraya deniz taksisyle ulaşmak mümkün. Yada dilerseniz Pedi'den yüreyebilirsiniz. Pedi'den yürüdük. Birazda macera olsun diye. Epey bir tırmandık ve epey bir kayaların üzerinde zıpladık diyebilirim. Ama yol boyunca manzara çok güzeldi. Bu koyda Gialosa ve Pedi'ye çok yakın. Deniz güzel. Agia Marina'daki kadar olmasa bile yinede oldukça hoş.

NİMPORİOS
Burası yazlıkcıların yeri. Ama hemen ülkemizdeki gibi milyonlarcasını bir arada düşünmeyin. Toplam sadece 20 tane ev vardı. Onlarda birbirlerinden çok uzakta ve bu koya doğru giderken serpiştirilmişlerdi.
eskiden bir balıkçı köyüymüş. Biz buranın sonuna kadar gittik. Adanın kuzey doğusunda yer alıyor. İnanılmaz derecede sakin bir yerdi. Biran için dünyanın durduğunu ve kimselerin yaşamdığını bile düşündüm. Denizin içindeki adacıklar ve tepeler, korkunç güzelliklikteki bir sessizlik...Deniz burada da çok güzeldi.
PEDİ
Ada'nın ikinci en büyük yerleşim yeri. Otobüslede gidebiliyorsunuz. Tırmanmayı gözde alırsanız Kalisteratadan yukarıya tırmanıp oradan da aşağıya doğru bir 15-20 dk'lık yürüyüşle inebilirsiniz. Burada da şemsiyeler, şezlonglar ve tavernalar var. Biz nedense buradan girmeyi pek tercih etmedik.

PANORMITIS

Burası adanın güneyinde. Çorak olan ada inanılmaz derecede birden bire yeşilleniyor. Fotoğrafı otobüsün içinden çektiğim için kötü. Ama yukarıdan görünüşü çok güzel.
Burada çok büyük bir manastır var. Ziyaretçiler çok az para ödeyerek konaklayabiliyor. Otobüste yerle halkla birlikte gittik. Siyah elbisleri içindeki teyzeler yol boyunca dua ettiler. Özellikle her virajda istavroz çıkartıyorlardı. Yolda (tepede) bir kilise vardı. Sanıyorum orada büyük bir ayin veya düğün vardı. Herkesler orada indi, biz neredeyse yanlız başımıza panormitis'e gittik. Şoför kimseden para almadı. Dönüşte alırım dedi. Panormitis'in yer mozaikleri güzel. Bu arada buraya teknelerde geliyor. Biz gittiğimizde deniz çok dalgalıydı. Koyun içi bile dalgalıydı. o yüzden kalmadık hemen aynı otobüsle geri döndük. Zira günde iki sefer var. Biri sabah 8:00 diğeri Öğlen 13:00 o yüzden çok fazla alternatifiniz yok. Aynı amcam günde iki sefer yapıyor. Diğeri ise sabah 8:00'den akşam 8:00'e kadar sürekli sefer yapıyor.İkisde süper ehlikeyif insanlardı. Pedi'ye sefer yapan arabadan fotoğraf çekiyordu, eğlenceli müzikler dinliyordu. Diğeri biraz daha yaşlıydı. Aracıda ufak ama daha konforluydu.
Hemen adanın diğer tarafında deniz daha sakin ve çok daha güzel ancak buranın da manzarası çok hoş... tercihe kalmış bir yer...Tarihi bilgileri vermiyorum. Yarın da KOS'u anlatırım.

4 comments:

Esra :) - kadincablog.blogspot.com said...

süper resimler arzucum tekrar yazılarını okumak çok zevkli :)

bng said...

merhaba resimler ne güzel gitmiş kadar oldum doğrusu, takip ettiğim kadarıyla benzer yerlera gidiyoruz bana kaş'ta tavsiye edebileceğiniz otel varsa bana haber verebilirseniz ok sevinirim..

iyi günler dilerim..

A cup of Caffein said...

@Esracım...
Teşekkür ederim. Geçen gün bakmıştım yazılarına ara verdiğini yazıyordun...!
Çok hızlı yazıyorum, bolca imla hatası var ama ne yapalım...:-)
Sevgilerimle,
Arzu

A cup of Caffein said...

@bng;
Bende Kaşa tavsiye üzerine gitmiştim. Oraya gidince birdaha ziyaretde bulunacağım yerleri yazmışmıydım hatırlamıyorum ama arşivden kaş ağustos-eylül'e bakmak lazım. Biz hotel
http://www.clubcapa.com/ da kalmıştık. Güneşlenme yeri çok kısıtlı ama yinede rahat. Birçok basamakla inildiği için epey bir kg kaybı oluyor...:-))
selamlar...arzu

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html