Friday, September 28, 2007

Goya'nın Hayaletleri-Goya's Ghost

Goya'nın tablolarını çok beğenmiyorum ve karanlık buluyorum. Filmi seyredince nedenini anladım ama beğenimi değiştirmedim...!!!
Goya'dan birçok ünlü ilham almış. Picaso'da buna dahil...
Filmi beğendim ve çok etkilendim...

Filmin konusuna gelince:

1792 İspanya... Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönem...
Goya (Stellan Skarsgrad), ülkenin en ünlü ressamıdır. Goya’nın genç ve güzel ilham perisi Ines’in (Natalie Portman) Engizisyon Mahkemesi’nin arkasındaki güçlü bir rahip tarafından, toplumsal değerlere aykırı davranış ile suçlanması büyük bir skandal yaratır.
Güzel model Ines haksız yere Engizisyon mahkemesi tarafından mahkum edilip işkence görünce, Goya’nın eski dostu rahip Lorenzo (Javier Bardem) ile olan dostluğu sınanır. Goya, Lorenzo’ya Ines’in hayatının bağışlanması için yalvarır. Fakat Lorenzo gücün peşindedir ve Engizisyon’un arkasındaki asıl güçlerin başıdır. Ines hapse atılır, işkence görür ve ölüme terk edilir.
20 yıla yakın bir süre geçer. Goya, yaratıcılığının doruğuna ulaşmıştır ama artık sağırdır ve akıl sağlığı yerinde değildir.
Goya, Ines ve Lorenzo tekrar bir araya gelir ve yıllarca saklanan sırlar ortaya çıkar.


Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular Karakterler / Cast Characters: Natalie Portman, Randy Quaid, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Blanca Portillo ,

1 comments:

Muriel said...

Well written article.

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html