Monday, November 29, 2010

Güney Anadolu Turu- (A Cup of Caffeine Tur'la :-))

GAP turlarını organize edenler neyazık ki çok iyi tur programı hazırlayamıyorlar.
Eğer ben bu turu yapmış olsaydım nisan mayıs- eylül-ekim aylarında tur düzenlerdim ve bu turuda  aşağıdaki şekilde organize ederdim.
(Kasım-Mart sonuna kadar tur düzenlemezdim, isterse bayram olsun, sadece kar görmek isteyenler için kısaltılmış bir tur yapabilirim.:-)).
Önemli Not: Bayramlarda GA turu olmaz çünkü heryer kapalı, insanlar bir yer göremiyor ve aç kalmaları da cabası.:-)
Diğer bir not: Bu turda fotoğraf molalaı bulunmaktadır. Ayrıca dileyenlere sabah 5:00- 6:00 arası gün doğumu fotoğrafı çekimleri yapılmaktadır. (mevsime ve güneşin doğuş saatine göre)
Başka bir not: Gezimize katılacaklara özel bir kondisyon testi uygulnacaktır:-)

A CUP OF CAFFEINE TUR'a hoşgeldiniz. :-)

1.GÜN

Sabah 6,20 uçağıyala İstanbul’dan Gaziantep’e hareket.
08:00-13:00 Gaziantep panoramik şehir turu, (Kale, mozaik müzesi, sedefçiler çarşısı, vs.)
13:00-14:00 Kebap molası (İmam Çağdaş, Safran, Şirvan, vs)
14:00 Birecik hareket – 60,7 km ( yaklaşık 50 dk yol)
14:50-15:15 Birecik kelaynak görüş, bilgi alma.
15:15 Halfeti’ ye hareket – (39,4 km yaklaşık 44 dk yol)
16:00-17:00 Halfeti tekne turu
17:00-17:30 Halfeti dolaşma
17:30 Urfa’ya Hareket – (112 km- yaklaşık 1 saat 42dk sürüyor)
19:30 Urfa’ya varış. Otele yerleşme (Urfa Dedeman veya benzeri bir otel olabilir), Sıra gecesi (Narlı Han veya geleneksel bir Urfa evinde düzenlenebilir. (beni çok açmıyor ama tur bu eksik kalmasın)

2.GÜN
8:00-10:00 Urfa panoramik şehir turu (balıklı göl, kale, vs).
10:00-Harran’a hareket (45,4 km yaklaşık 51 dk)
11:00 Harran varış. Fotoğraf, yemek, çay, gezi molası
12:30 Mardin’e hareket (202 km yaklaşık 3 saat 50 dk)
16:30 Mardin varış. (Panoramik şehir turu, Mardin gece görüntüsü vs)
16:30-17:30 PTT binası, kırklar kilesi ve birkaç yer
18:00 Konaklama: Yerel otellerden biri, eski şehir merkezinde

3.GÜN
7:00-9:00 sokaklarda gezi fotoğraf çekme (kahvaltı, vs)
09:00-10:30 Deyrulzafran Manastırı (çay molası ve gezdirmek için sıra ile alıyorlar)
10:30-11:00 Kasimiye Medresesi
11:00- 15:30 (yemek molası ve serbest zaman )
15:30- Midyat’a hareket (66,4 km- yaklaşık 1 saat)
16:30 Midyat varış ((Panoramik şehir turu, telkari alışveriş vs. ).
(Konaklama : Midyat Hükümet Konağı veya benzeri)

4.GÜN
7:00-12:00 Midyat görülecek yerler (Mor yakup kilisesi, .......manastırı, vs)
12:00- 13:00 yemek molası
13:00 Hasankeyf’e hareket (43,2 km yaklaşık 45 dk)
13:45- 15:00 Hasankeyf
15: 17:00 Diyarbakır’a hareket (134 km yaklaşık 2 saat , yolda Malabadi köprüsü görüleceği için 3saat)
20:00 Diyarbakır’a varış. (Dedeman da konaklama)

5.GÜN
08:00- 12:00 (Diyarbakır panoramik şehir turu (ulu cami, surlar vb)
12:00- 13:00 yemek molası
13:00 Adıyaman’a hareket (3 saat 58 dk)
17:00 Adıyaman’a varış
17:00 Kahtaya hareket (35 km yaklaşık 38 dk)
18:00 Kahtay’a varış (konaklama otelimizde (zeus otel veya benzeri)
(Not. Diyarbakır – Adıyaman arası feribotla yapılabilir daha kısa yarım saat-1 saat gibi, ama güvenli olmadığı söyleniyor? Duruma göre feribot kullanılabilir)

03:00 Nemrut dağına hareket
04:00 Nemrut dağı varış (güneş doğuş seyrediş)
07:00 (aşağıya hareket) 10:00 kahvaltı 12:00 Uçağın saatine göre (Kahta’da baraj kıyısındaki Neşet’in Yeri’nde, patlıcan, soğan, dövme buğday, yoğurt ve zeytinyağı ile yapılan Balcanidev yemeyi unutmayın. Kevenk sarması, yarpuzlu köfte gibi bölgesel yemekleri tadılacak).
………saatte İstanbul’a hareket. Bir sonraki tur da görüşmek üzere. :-)

Bu tur tam ters yönde de yapılabilir.

5 comments:

Anonymous said...

Ben iki kisi (ben+kardesim) geliriz. :)

gul

Zeynep Şeker said...

cok guzelll , benım de hayatta en cok gormek ıstedgım yer Mardın dır.Cok cok guzelmıs , boyle bır tur olursa bende katılmak ısterım.

Buarada ıngılız edebıyatı yada gundelık yasam ıle ılgılı eglencelı yazılar okumak ıstersenız bende sızı bloguma beklerım:)
Sevgıler
Zeynep

Anonymous said...

Biz de geliriz
Demet+Enis

SADECEOZGUR said...

ben tur operatörlerinin yerinde olsam acupofcaffein programıyla (ve belki rehberliği eşliğinde :) tur diye ilana çıkardım bile.
hep istediğimiz bir türlü yapamadığımız gap turu için aklımın köşesindeki yerini aldı yazın. km'ler ve sürelerle ayrıntılandırılan program için çok teşekkürler...

A cup of Caffein said...

Özgür,
bende aynen öyle yapardım vallahi...:-)
Km ve süreleri özellikle verdim çünkü günü doğru planlamak lazım. Yoksa program bozuluyor ve yetişemiyorsunuz ve birçok yerde gümbürtüye gidiyor. Buraları gördüğüm için aşağı yukarı nekadar zaman harcanacağını da bildiğimden eklemek durumundaydım, iyi bir tur operatörnün görevi bu olmalıdır.
selamlar
arzu

About

.
 
google-site-verification: google6264df489a134469.html